Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy


KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: LamikaLamika

Posty:452

Dotyczy: Przytulajka.
Wysłany: 2019-02-15 23:25:03


Może poza dwiema z trzynastu reszta to romansowe opowiastki jak znaleźć "księcia z bajki" za pomocą zwierzątka. Poziom literacki "Życia na patelni" czy innych tego typu pisemek. Czyli bajdy dla czytelniczek pism ilustrowanych i oglądaczek
programów w rodzaju "Co on mi zrobił" czy jak tam brzmią te tytuły. Marność nad marnościami.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Krwawa blizna
Wysłany: 2019-02-08 21:36:33


Najwyraźniej 400+ stron to standard, którego muszą trzymać się autorzy literatury popularnej. Toteż mamy wciągający prolog, który poprzedza niemiłosiernie nudne i długie wprowadzenie, opisujące osoby, ich rozmowy, metody działania, wygląd, ubiór, przyzwyczajenia...itp.
Właściwa akcja zaczyna dopiero się gdzieś w 1/3 książki.
Czy warto brnąć przez tę nudę ? Treść budzi emocje przez to, że czytelnik wie kto jest potworem, a ci którzy powinni go unieszkodliwić kierują się innymi kryteriami. Da się przeczytać, ale bez entuzjazmu.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Obietnica mroku
Wysłany: 2019-02-04 09:41:01


Jest w tej książce łatwa do rozwikłania zagadka kryminalna, typu "kto tym steruje" i wiadomo, ze ten co zwykle Jest też sporo napuszonej patosem filozofii i perwersyjnej psychologii. Może najciekawsze są opisy podziemnego świata kanałów metra pod Nowym Jorkiem, o których można czytać również w innych książkach np. seria "muzealna" Prestona/Childa. Czy to tylko miejska legenda, czy fakty - do sprawdzenia tylko dla odważnych.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Genialna przyjaciółka
Wysłany: 2019-01-29 15:07:45


Pierwszy tom serii o pełnej fascynacji przyjaźni, wybieraniu drogi życiowej, ambicjach spełnionych mniej czy więcej, zaprzepaszczonych możliwościach i biedzie w powojennej scenerii Neapolu. Myślę, że każdy znajdzie tu jakieś własne okruchy wspomnień, olśnień i strachów z własnego dzieciństwa i wczesnej młodości. Czyta się z przyjemnością i umiarkowanym zainteresowaniem, ale szybko.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Tron królowej
Wysłany: 2019-01-25 12:57:11


Lekturę ostatniej części trylogii o Eleonorze Akwitańskiej psuje w dużym stopniu bardzo nierówny przekład. Trudno sobie wyobrazić, że w XII w. królowa mówi "Przezorny zawsze ubezpieczony". albo że "na złość babci odmroził sobie uszy". Nie chodzi o sztuczne archaizowanie, zwłaszcza jeśli nie ma go w oryginale, ale nie można posługiwać się powiedzonkami i hasłami reklamowymi.
Niezależnie od tych uwag, warto przybliżyć sobie postacie Ryszarda Lwie Serce czy Jana Bez Ziemi. Lektura nie jest straconym czasem.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Hipnotyzer
Wysłany: 2019-01-12 16:28:35


Gdybym kierowała się okładką, nie wzięłabym nawet do ręki tej książki, sądząc, że to jakiś "bestseller" kategorii ostatniej. Natomiast znając już pseudonim autorów, byłam spokojna, że owszem - to sensacja, ale na niezłym poziomie. Wprawdzie irytujące są przekomarzanki małżeńskie głównych bohaterów a zwłaszcza irracjonalne zachowania żony, ale sama intryga jest zagmatwana, mylnych tropów sporo a kumulacja zdarzeń w końcówce galopująca. Czyta się z zainteresowaniem, chociaż książka mogłaby, bez straty, być nieco krótsza.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Łowca
Wysłany: 2018-12-21 17:56:34


Mimo, że motywów zbrodni możemy domyślić się już mniej więcej w połowie książki, to czyta się z zainteresowaniem, bo akcja wartka a morderstwa wymyślne.
Gorzej, jeśli czytelnik zastanowi się nad sposobem działania szwedzkich sił bezpieczeństwa. Torturowanie świadka ?!, nieprzygotowane akcje, tzw. "straty w ludziach". Trudno w to uwierzyć, chyba autorów poniosła wyobraźnie. Drugi mankament to postać głównego detektywa. To postać w tej części serii dość niedookreślona i bezbarwna.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: W domu
Wysłany: 2018-12-10 17:56:49


Zapewne gratka dla miłośników Cobena, do których najwyraźniej się nie zaliczam. Intryga jest ciekawa i zaskakująca, natomiast głupawe dialogi, omnipotentny Win, drętwy romans drażnią i nudzą. Autor stwarza ironiczny dystans do wykreowanej przez siebie historii, więc jak czytelnik ma się w nią zaangażować ? Z trudem dobrnęłam do końca i to o tyle dobrze, że rozwiązanie zagadki może nie nadzwyczajnie oryginalne, ale interesujące.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Królowie przeklęci. T. 1
Wysłany: 2018-11-29 23:41:55


Daty bitew, nazwiska i przydomki wodzów, gdzie, kiedy, ilu brało udział - tego wymagało się i wciąż wymaga ? na lekcjach historii. Dla niektórych fascynujące, dla większości nuda i udręka. A można inaczej, bo najciekawsze działo się za kulisami. Fabularyzowana historia średniowiecznej Francji i Anglii to wielkie bogactwo wręcz bajkowych, a jednak prawdziwych opowieści. Maurice Druon błyskotliwie połączył ostatnie słowa wielkiego mistrza templariuszy z losami królów Francji. Pierwszy tom a właściwie trzecia zamieszczona w nim powieść kończy się śmiercią Ludwika X. Ciekawe i wciągające jak kryminał. Lektura rozszerzająca wiedzę i nie nużąca.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Stalker
Wysłany: 2018-11-12 09:49:45


Czego tu nie ma ! I bestialskie morderstwa, i orgie, i narkomani, i złe psy. Do tego modne ostatnio w literaturze i filmie: pani detektyw w ciąży i jednopłciowe związki. Pewnie to skutek pisania powieści przez 2 osoby pod jednym pseudonimem: każda coś dorzuca i robi się kilka grzybków w barszczu Mordercy trudno się domyślić, bo jest trochę jak deus ex machina,
tym niemniej czyta się z zainteresowaniem co jeszcze wymyślą autorzy. Na swój sposób zabawne przez to nagromadzenie zdarzeń, chociaż długie nad miarę.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Milcząca dziewczyna
Wysłany: 2018-11-05 14:56:35


Autorka przyznaje, że to jej najbardziej osobista książka, bo oparta na chińskich legendach opowiadanych przez matkę. Legendy może i ciekawe, natomiast książka do specjalnie udanych nie należy. Zapewne po to, aby stworzyć aurę tajemniczości autorka pozbawia jednocześnie dochodzeniowców umiejętności logicznego myślenia i cały czas wydają się dziećmi zagubionymi we mgle, nie potrafiącymi skojarzyć prostych faktów. Spodziewałam się czegoś więcej.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Skrucha
Wysłany: 2018-10-23 19:27:33


Umiejętnie budowane napięcie, dość zagmatwana intryga, chociaż postacie bohaterów trochę mało wiarygodne. Jakoś nie pasuje mi sposób rozumowania 6-latki, a jeszcze bardziej trauma pani detektyw. Sprawa zabójstwa też dziwna i niedokończona. Gdyby autor wymyślił inne zakończenie wyszłoby to książce na dobre, bo to, rodem niemal z 19-to wiecznych powieści, gdzie wszystko się ze wszystkim łączy bardziej śmieszne niż straszne.
Tym niemniej 3/4 powieści czyta się z zainteresowaniem.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Kolekcjoner motyli
Wysłany: 2018-10-17 17:45:13


Perwersyjne dziwadełko, które jednak wciąga w swoją oniryczną atmosferę. Mogą razić niekonsekwencje i sposób narracji, prowadzony przez wprawdzie oczytaną w klasyce, ale niewykształconą dziewczynę, która dokonuje błyskawicznych ocen psychologicznych wyszukanym językiem, żeby za chwilę uprościć inną sytuację wulgarnym słowem, ale jednocześnie książka zaciekawia.
I wbrew tematowi nie epatuje okrucieństwem, które jest jakby w tle. W sumie pozycja rozrywkowa.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Za zamkniętymi drzwiami
Wysłany: 2018-10-09 21:58:42


Mimo, że książkę czyta się szybko i wzbudza ona emocje, to we mnie bardziej uczucia politowania niż grozy.
Główna bohaterka irytuje, zachowania osób postronnych dość dziwne, zwłaszcza jej rodziców. Zakończenie przewidywalne. Ogólnie do przeczytania w jeden wieczór i zapomnienia nazajutrz

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Królowa w Tower : upadek Anny Boleyn
Wysłany: 2018-10-07 11:13:21


Jak napisać rzetelną książkę popularnonaukową z wieloma odniesieniami do tekstów źródłowych, bogatą bibliografią, kilkustronicowymi przypisami i jednocześnie nie zanudzić czytelnika ? To niełatwe zadanie perfekcyjne udało się Alice Weir. Fakt, że książka dotyczy jednego z największych skandali historycznych, który był tysiące razy opisywany zarówno przez beletrystów, dramaturgów jak i naukowców nie zmienia faktu, że dobrze znaną historię czyta się z zainteresowaniem, zwłaszcza, że autorka stawia ciekawą, choć kontrowersyjną tezę której w dużym stopniu sama sobie zaprzecza, że była to pomyłka sądowa, a król nie tyle był motorem intrygi ile uwikłanym w kłamstwa uczestnikiem. Warto zastanowić się nad takim postawieniem sprawy, zgodzić się lub nie, ale koniecznie przeczytać.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Siedź cicho
Wysłany: 2018-09-24 21:14:15


Mimo mojej niechęci do amerykańskich thrillerów sądowych ciekawość co będzie dalej i kto stoi za porwaniem dzieci sędziego przeważyła. Autor zaniedbał trochę wiarygodność psychologiczną głównych postaci, bo chyba żaden sędzia ani jego żona nie mogą być tacy naiwni i postępować równie bezsensownie. Istnieją lepsze dreszczowce, ale da się przeczytać, choć bez wielkich emocji.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Serce królowej
Wysłany: 2018-09-18 17:51:28


Wszyscy słyszeli o bezeceństwach Henryka VIII, lecz jego daleki przodek, Henryk II, niewiele mu ustępował. Bezwzględny, okrutny i sprytny wszedł w konflikt z własnymi synami i żoną, nie wspominając o losie Tomasza Becketta. Czyta się łatwo, a historia średniowiecza sama wchodzi do głowy. W kolejce 3 tom serii.
A rude włosy do tej pory pojawiają się wśród władców i książąt angielskich
Trochę zastrzeżeń do tłumaczki: płocha sarna nie znaczy płochliwa, płocha to lekkomyślna.
A co znaczy "gaszenie mostów między nimi" ???

Niewiedza czy bylejakość ?

Lamika

Posty:452

Dotyczy: 3096 dni
Wysłany: 2018-09-08 11:54:47


Jak na około 200 stronach opisać pustkę i izolację od świata ? To niełatwe, ale się udało. Zapewne niemała w tym zasługa wspomagających bohaterkę tych zdarzeń dziennikarek. Trudno mówić o walorach literackich, ale książka poza opisem cierpień jakie przeszło dziecko a później już nastolatka przez 8 lat uwięzienia, przekazuje trochę pogłębionych przemyśleń i skłania do zastanowienia.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Lato martwych zabawek
Wysłany: 2018-09-05 12:02:32


Po nieco irytującym początku, kiedy wątki zostały wprowadzone jakby od końca, żeby dopiero jakiś czas później zostać wyjaśnione, powieść rozwija się ciekawie.
Dwa śledztwa powiązane osobą inspektora policji, jeden wprawdzie potraktowany tylko jako kanwa właściwego wątku i rozwiązany trochę byle jak, ale drugi dość zagmatwany i wcale niełatwy do rozgryzienia. Do tego fałszywy trop, narzucający się czytelnikowi sam, a pod koniec książki jeszcze wzmocniony i prawie całkowicie fałszywy sprawiają, że lektura jest i wciągająca i zaskakująca.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Pieśń królowej
Wysłany: 2018-08-29 09:50:50


Lekka jak pianka, a dostarczająca sporo wiedzy nt. 12-wiecznej Francji i Anglii. W ogóle historia z punktu widzenia kobiet dostarcza o wiele więcej wiadomości o odległych czasach niż informacje o bitwach i kto w nich zwyciężył. Eleonora Akwitańska to postać znacząca, matka królów, która czynnie włączała się w życie polityczne ówczesnej Europy Zachodniej. Warto znać, a dla nielubiących historii - ta książka może uchodzić za zwykły romans historyczny.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Anioł z betonu
Wysłany: 2018-08-14 14:21:13


To nie jest źle napisane pod względem literackim - wręcz przeciwnie, tylko kompletnie nie wiadomo po co. W książce niemal nie ma akcji, jest za to drobiazgowa analiza postępowania fikcyjnej kobiety opisywana przez jej córkę. Nie ma to ani waloru uogólnienia, ani poznawczego, jaki mógłby zaistnieć, gdyby dotyczył osoby realnie istniejącej. Kleptomanka, zakupoholiczka, manipulantka - ale co z tego wynika ? Nawet zakończenie, jako punkt kulminacyjny zupełnie nie przekonuje.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Nigdy więcej nie zdradzisz
Wysłany: 2018-08-04 19:55:47


Schematyczny dreszczowiec ni to psychologiczny ni policyjny. Policjantka znana już z poprzedniej książki autorki tropiąca dwóch różnych bandytów, w założeniu niekonwencjonalna, w istocie niezbyt przekonująca jako postać. Do tego jej wyjątkowo drętwy romans, nie-romans z byłym bezdomnym alkoholikiem. Mimo makabrycznych opisów zbrodni, wieje nudą. Jedyny smaczek to były ksiądz z Polski.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Amerykańska sielanka
Wysłany: 2018-07-28 21:00:11


Ironiczny tytuł dla powieści o tym, jak w XX wieku Ameryka zaczęła tracić niewinność. To wiwisekcja amerykańskiego społeczeństwa od zasiedlających, przez aspirujących, zasiedziałych wygranych do zbuntowanych wściekłych. Obejmuje okres do lat 70-tych ubiegłego wieku z licznymi odniesieniami do jeszcze wcześniejszej historii i wieloma dygresjami zbyt licznymi dotyczącymi np. szczegółów produkcji rękawiczek. Książkę warto znać, bo staje się klasyką, ale mojego zachwytu nie wzbudziła.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Ostatni raz, gdy rozmawialiśmy
Wysłany: 2018-07-13 09:31:11


Zbyt słodkie zakończenie psuje nieco bardzo ciekawą i mądrą, choć mocno uproszczoną historię. Odwieczny duch maoryskiej ziemi kontra degrengolada rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii i droga, która może wieść ku naprawienie zła, które indywidualnie tkwi po "brązowej" stronie, ale zbiorowo po "białej". Mimo końcowego lukru - daje do myślenia.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Blood rose [ang.]
Wysłany: 2018-07-08 19:05:12


Namibia. Zamordowani chłopcy ulicy znajdowani celowo upozowani. Zapowiada się ciekawie, ale staje się takie dopiero na około stu ostatnich stronach. Przez większość książki snuje się niemrawe śledztwo przetykane niezbyt przekonującym romansem. I trochę za mało Namibii w Namibii. Spodziewałam się, poza powieścią detektywistyczną, trochę więcej egzotyki i opisu realiów. Jako posłowie rys historyczny w telegraficznym skrócie. Samo rozwiązanie zagadki może i zaskakujące, ale mało logiczne. Raczej jako ciekawostka niż ciekawa lektura.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Ulubieńcy
Wysłany: 2018-07-08 19:01:36


Może motywy zabójcy nie są zbyt oryginalne, za to sposób wykonania dość świeży. Autorka przekracza też pewne tabu dotyczące dzieci w książkach kryminalnych, co dodaje lekturze emocji. Mimo, że wytypowanie zabójcy jest dość łatwe, bo nie wykracza poza standardy takich powieści, to fałszywe tropy podsuwane są umiejętnie, podejrzanych typów i typków wystarczająco, żeby mniej wytrawny czytelnik kryminałów się pogubił w domysłach. Letnia lektura bez zobowiązań

Lamika

Posty:452

Dotyczy: W obcej skórze
Wysłany: 2018-07-05 23:59:55


Różne twarze przemocy domowej i co z tego wynika w dalszym życiu. I czy niektórzy są źli z natury, czy z powodu traumy z dzieciństwa. Byłoby całkiem nieźle, gdyby nie całkiem "odjechane" metafory, np. o padającym deszczu:
jakby ktoś nagle smażył podwórze, plwociny deszczu wzbijały w powietrze splecione języki pary. Może to niezręczność tłumaczki, ale jest takich kwiatków kilka.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Szpile
Wysłany: 2018-06-08 20:18:12


Dosadnie, krótko, niemal hasłowo - to specyfika publicystyki autorki. Wprawdzie wolę bardziej pogłębione analizy rzeczywistości, ale w czasach twittera i esemesów długość i wnikliwość tekstu przestała być zaletą. Te felietony to bardziej krzyk niż rozmowa, ale niekiedy tak trzeba.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Kredziarz
Wysłany: 2018-05-29 20:13:34


Gdyby pozbawić tę książkę okładki z nazwiskiem autorki można by sądzić, że to kolejna powieść Stephena Kinga. Czytelnik wprowadzany jest w środek akcji (w dwóch planach czasowych) i tym samym zaciekawiony co spowodowało dana sytuację. Mimo, że to dreszczowiec z elementami horroru wielkiego napięcia nie ma, jest natomiast kolejno odsłaniana hipokryzja, kłamstwo, nieszczerość i błędne założenia. Rewelacyjny debiut literacki.
Lamika

Posty:452

Dotyczy: Arystokratka w ukropie
Wysłany: 2018-05-26 16:36:06


Druga część trylogii. Mimo, ze wciąż zabawna, to występuje tu uciążliwość nadmiaru Autor widać uznał, że skoro pisze wesołą opowiastkę z elementami satyry, to musi to zaznaczyć w każdym, dosłownie każdym zdaniu. Akcja w zasadzie tkwi w miejscu, natomiast perypetie właścicieli zamku z turystami zaczynają się powtarzać i w ogólnej "wesołości" gubią się celne i naprawdę śmieszne uwagi i sytuacje.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Córka kota Salomona : kotka, która leczy serce
Wysłany: 2018-05-20 21:30:57


Sentymentalna bajka, która mimo ulepkowatej narracji wzrusza. Pomijając bajkowe ozdobniki w postaci aniołów, aury i telepatii, autorka uczula na potrzeby i zalety kotów, ale nie tylko ich. Zostawianie zwierząt w przegrzanych samochodach, bezmyślne okrucieństwo, niezrozumienie ich zachowania - czytając słodką bajkę można się czegoś podstawowego nauczyć.
Książka warta przeczytania przez starsze dzieci i młodzież szkolną.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Stukanie do mych drzwi
Wysłany: 2018-05-18 16:41:43


Po niepokojącym i brutalnym początku akcja przenosi się na posterunek policji i tam "zasiada" Głównym wątkiem akcji stają problemy psychiczne i osobiste jednego z detektywów. Autor zdaje się wierzyć, że utrzyma uwagę czytelnika czekającego na wyjaśnienie skąd wzięła się trauma Codiego. Niestety wychodzi to marnie i nawet kiedy wreszcie następuje wyjawienie powodów jego urazów, podobnie zresztą jak motywu ptaków wplecionego w zabójstwa policjantów, jakoś trudno o wstrząs. Entuzjastyczne recenzje na okładce mocno na wyrost, a niewątpliwie szykuje się seria.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: W rytmie dwunastu łap : Bim
Wysłany: 2018-05-12 12:37:00


W trakcie czytania podziwiałam głęboką, nieudawaną miłość do psów, wyczulenie na psie potrzeby i baczną ich obserwację przez autorkę. Brakowało mi poczucia humoru, dystansu. Kiedy dotarłam do ostatnich rozdziałów ten wyczuwalny lekki patos stał się zrozumiały, a oddanie dramatyzmu sytuacji chwytające za gardło. Kto lubi i rozumie zwierzęta ten niech czyta, kto zwierząt nie lubi i ich się boi niech tez przeczyta, może pojmie, co traci.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Czarownica
Wysłany: 2018-05-07 11:05:58


Utrapieniem dla czytelnika są rzesze występujących w powieści osób. Przy każdym nowym akapicie musiałam się chwilę zastanowić kto jest kim, bo książka opisuje 3 różne plany czasowe i tylko w tym z 17 wieku liczba osób jest stosunkowo mała. Do tego wszystkie "modne" tematy: uchodźcy, szkolny mobbing i skryte skłonności homoseksualne. Ciekawe, że w przedstawianej jako oaza tolerancji Szwecji tak silna jest ksenofobia.
W sumie książka nie jest zła, ale za dużo tu i bohaterów i problemów.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Identyfikacja
Wysłany: 2018-04-26 17:10:46


Kłopot z pisarzami reprezentującymi określone zawody jest taki, że mimo woli starają się przekazać jak najwięcej o tym środowisku informacji szczegółowych. Sęk w tym, że rzadko interesuje to tak dogłębnie czytelnika. Narady Federalnego Biura Kryminalnego są po prostu nudne. Jako przeciwwaga akcja przenosi się do mrocznych zakamarków, gdzie odbywają się wręcz absurdalne w swojej upiorności tortury. Trzy niezwiązane ze sobą wątki, wszystkie pokazujące koszmarne zło tkwiące w ludziach. Książka nierówna - momentami zanudza, momentami pędzi jak ekspres.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Ostatnia arystokratka
Wysłany: 2018-04-18 18:25:16


Reprywatyzacja po czesku. Czeski humor, czyli zwyczajni ludzie mają kłopoty, które sami sobie stwarzają. Trochę wnikliwych obserwacji, np. tych dotyczących masowej turystyki. Lekka lektura dla odprężenia i pogłębienia sympatii do Czechów.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Pielgrzym
Wysłany: 2018-04-16 10:47:08


Ponad 750 stron trzeba wypełnić treścią, na którą może nie starczyć pomysłu na główną akcję. Od czego więc dygresje, opisy dawnych działań, wspomnienia z dzieciństwa i inne wtręty. Książka jest ciekawa, i to bardzo, ale byłaby łatwiejsza w czytaniu chudsza o jakieś 200 stron. Te wspomniane wyżej dygresje łączą się wprawdzie w którymś punkcie z głównym wątkiem, ale jest to zwykle cieniutka niteczka. Tyle narzekania, reszta to podziw dla logicznego powiązania faktów i bardzo filmowej, wartkiej akcji od połowy powieści. Raczej nie da się przeczytać w jeden czy dwa wieczory, ale warto.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Księżniczka Watykanu : opowieść o Lukrecji Borgii
Wysłany: 2018-04-06 18:53:29


Do Lukrecji Borgii przylgnęła opinia trucicielki i kobiety rozwiązłej. Pisana w pierwszej osobie opowieść opiera się na faktach znanych, a także tych przez autora wykreowanych. Rodzina Borgiów zapewniła sobie niewątpliwie miejsce w historii, chociaż jest to historia zbrodni i niegodziwości, pewnie wykraczających poza obyczaje epoki. Czy Lukrecja w nich czynnie uczestniczyła, czy była tylko biernym narzędziem :?:
Warto przeczytać.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Nieznajoma w domu
Wysłany: 2018-03-29 19:42:36


Po intrygującym początku książka, niestety, przechyla się w stronę brazylijskiej telenoweli. Nieliczne grono bohaterów omawia tę samą sprawę po kolei każdy z każdym, co czasem wnosi jakiś drobny nowy element, a czasem nie. Rozwiązanie przewidywalne do bólu, postacie papierowe, ich emocje nie udzielają się czytelnikowi i nie wiadomo dlaczego tego niby romansu nie wydała oficyna Harlequina, do której pasuje jak ulał.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Noc
Wysłany: 2018-03-25 18:31:19


Przychodzi mi na myśl skojarzenie z wozem, do którego zaprzęgnięto kilka koni, każdego z innej strony. Kotłowanina wątków, pełno odniesień do poprzednich książek, irytujący główny bohater ze swoim irracjonalnym postępowaniem, wynikającym rzekomo z przebytej śpiączki, która tak na prawdę jest pretekstem dla autora, żeby nie uzasadniać nielogiczności. I jeszcze dochodzenie w prawie morderstwa, które najwyraźniej jest zabójstwem w stanie wyższej konieczności ratowania życia. Coś tu się nie posklejało, mimo, że końcówka z zaskakującym zwrotem akcji ma to wszystko pozbierać.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Pocałunek stali
Wysłany: 2018-03-18 20:00:22


Są wszyscy dobrzy znajomi: Lincoln, Amelia, Thom, Ron i inni, w dobrej formie, tacy jak zawsze. Konstrukcja książki typowa dla tej serii - drobiazgowe dochodzenie, wyścig z czasem, przebiegły przestępca, znany od początku. I mimo tej rutyny czyta się z zainteresowaniem, dochodzenie nie nuży, są też zaskoczenia w głównym i zwłaszcza w pobocznym wątku.Kto zna i lubi serię z Lincolmem Rhymem nie zawiedzie się.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Zawiedzione nadzieje
Wysłany: 2018-03-14 15:47:20


Czyta się z zainteresowaniem, mimo że autorka mniej więcej w połowie książki dość niedwuznacznie wskazuje zabójcę. Może bardziej niejasny jest motyw, wyjaśniony na końcu dopiero i dość przekonywujący. Nieco utrudnia czytanie przeskakiwanie czasowe od współczesności do lat 50-tych, 60-tych i 70-tych i wielość postaci, z czego nie wszystkie są ważne dla rozwoju akcji. Przeczytać można, ale bez rewelacji.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Sułtan
Wysłany: 2018-03-08 16:11:05


Rekompensatą za infantylność relacji jest przybliżenie tureckich dziejów sprzed okresu "Wspaniałego Stulecia". Trzeba przecierpieć, że autorka we wszystkich swoich książkach ma tendencję do wtrącania jakichś bajkowych cudowności w charakterze metafor. Pewnie to cecha wschodnich narracji. Tym niemniej historia krótkotrwałego wzlotu i upadku syna Mehmeda Zdobywcy, Dżema, jest na tyle ciekawa i dość wiernie opisana, że z pewnością przeczytać warto.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Nie gaś światła
Wysłany: 2018-02-28 12:30:36


Czyta się dobrze, mimo lekko histerycznego tonu i braku logiki w postępowaniu bohaterów, które przypomina wyciąganie armat na wróbla, a motywy zbrodni są, oględnie mówiąc, niezbyt przekonujące. Autor nie ma też chyba pojęcia o zachowaniu psów, bo te dwa, które opisuje przypominają psychicznie bardziej koty Do tego częste nawiązania do, jak przypuszczam, poprzedniej książki tego autora, nie służą chyba niczemu innemu, jak do jej nabycia.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Głęboko ukryte
Wysłany: 2018-02-24 11:53:10


Schematyczny thriller z papierowymi postaciami i kompletnym brakiem napięcia. To, co w zamiarze autorki miało być zaskoczeniem jest oczywiste od początku a osoby dramatu postępują bezsensownie. Książka w stylu telewizyjnych filmów w typie thrillera kategorii B.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Grzesznica
Wysłany: 2018-02-11 23:38:21


Zagłębianie się w treść tej książki przypomina brnięcie przez piaskowe zaspy. Do celu daleko nie jest, ale dojść trudno. Czytelnik grzęźnie w raz prawdziwych raz nieprawdziwych strzępkach zdarzeń, urwanych retrospekcjach, nawracających obrazach. Gdyby prowadziły one do jakichś ogólnych prawd może byłyby warte trudu czytania, ale to tylko męcząca narracja, aby na końcu jakoś skleiły się w obraz dość banalny i o wiele mniej dramatyczny niż się zapowiadał. Dobry, intrygujący początek i męczące w lekturze rozwinięcie.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Fynf und cfancyś
Wysłany: 2018-02-11 23:28:28


Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że bohaterowie wykonują zawód jak każdy inny. Jedni awansują, drudzy zostają bezrobotnymi bez prawa do zasiłku. Specyficzny styl Witkowskiego można albo zaakceptować, albo całkowicie, z obrzydzeniem, odrzucić. Liczne wulgaryzmy słowne i sytuacyjne rekompensuje jednak szczególne poczucie humoru i zaskakujące nieraz skojarzenia. Czytelnik wprowadzany jest do zamkniętego światka, który jest jakby sam w sobie i dla którego szeroko pojęta "normalność" nie istnieje. Po przeczytaniu, a także w trakcie pozostaje się w stanie trochę zadziwienia, trochę zniesmaczenia i niestety trochę znudzenia.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Pacjent
Wysłany: 2018-01-29 09:27:17


Nawet nie znając kraju pochodzenia autora łatwo poznać, czy thriller jest napisany przez Europejczyka czy Amerykanina. U tego ostatniego zakończenie to z reguły "happy end" - kto ma zostać uratowany ocaleje, główna bohaterka znajdzie miłość życia a przyszłość jest piękna. Autor "Pacjenta" jest Hiszpanem, więc w ostatnich rozdziałach nie oszczędza czytelnika i zostawi go ze sporym zgrzytem moralnym. Czy cel uświęca środki, czy jedno dobro można poświęcić dla innego dobra ?
Jak na literaturę stricte rozrywkową to to wcale nie błahe zagadnienie. Choćby dlatego warto przeczytać.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Nie ma jej
Wysłany: 2018-01-22 09:39:57


Motto do tej książki mogłoby być : "wśród najlepszych przyjaciół psy zająca zjadły". Bardziej powieść psychologiczna niż thriller, a najbliższe jej określenie to wciągające czytadełko. Mimo braku wielkich zwrotów akcji czyta się z zainteresowaniem, nawet prawie od początku wiedząc kto jest winny porwania dziecka. Dość satysfakcjonujące zakończenie. W sumie na jeden dłuższy deszczowy wieczór.

Lamika

Posty:452

Dotyczy: Niech będzie wola twoja
Wysłany: 2018-01-19 19:09:41


Autor nieco przecenił swoje zdolności narracyjne. Zaskoczenie, którym miało być w założeniu zakończenie powieści nie do końca się sprawdza, bo emocje, jakie rzekomo wywołuje postać głównego negatywnego bohatera wcale takie silne nie są. Nie znaczy to, że jego czyny nie są odrażające, ale sposób ich przedstawienia przez pisarza zbyt trąci sztucznością i stwarzaniem atmosfery przez nadużywanie negatywnych przymiotników, a nie przez sposób budowania napięcia. W zamyśle miał to być trochę bajkowy moralitet w stylu braci Grimm, ale mnie nie przekonał.