Hillary Rodham Clinton po raz pierwszy ujawnia, o czym myślała i co czuła podczas ostatnich wyborów prezydenckich, które okazały się jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii. Wolna od ograniczeń, jakie wiążą się z kandydowaniem na najwyższe stanowisko, Hillary dzieli się wyjątkowym doświadczeniem bycia pierwszą kobietą, która otrzymała nominację prezydencką z ramienia jednej z głównych partii, i zabiera nas za kulisy kampanii wyborczej naznaczonej nienawiścią, seksizmem, rosyjską ingerencją, porywającymi wzlotami, frustrującymi upadkami i niewiarygodnymi wręcz zwrotami akcji w starciu z przeciwnikiem łamiącym wszystkie zasady. To jak dotąd jej najbardziej osobiste wyznanie. Na kartach tej książki Hillary opisuje, jakie to uczucie konkurować z Donaldem Trumpem, mówi otwarcie o popełnionych błędach, a także o tym, jak poradziła sobie z szokującą, druzgocącą porażką i jak znalazła w sobie siłę, by się po niej pozbierać. W szczery i pełen humoru sposób opowiada czytelnikom o codziennych rytuałach, relacjach osobistych i lekturach, które pomogły jej przetrwać te trudne chwile, oraz przyznaje, że to doświadczenie nauczyło ją o życiu bardzo wiele. Pisze o wyzwaniach, z jakimi musiała się mierzyć, będąc silną kobietą w życiu publicznym, o krytycznych komentarzach dotyczących jej głosu, wieku i wyglądu, o podwójnych standardach odnoszących się do obecności kobiet w polityce. Mówi również o samych wyborach 2016 roku, na których cieniem położył się bezprecedensowy atak na amerykańską demokrację, dokonany przez zewnętrznego wroga. Analizując dowody i łącząc ze sobą fakty, pokazuje, jak niebezpieczne są siły, które wpłynęły na ostateczny wynik, i tłumaczy, dlaczego musimy zrozumieć te zjawiska, aby móc w przyszłości ochronić demokrację. Wybory prezydenckie w 2016 roku były bezprecedensowym wydarzeniem historycznym. Książka Co się stało, przedstawiająca kampanię oraz jej następstwa, stanowi zarówno głęboko osobistą relację, jak i skierowaną do całego narodu opowieść ku przestrodze.
WYKONAWCY:
Czyta Danuta Stenka
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2018. Oznaczenia odpowiedzialności: Hillary Rodham Clinton.
Jedyny taki przewodnik po modzie, Paryżu i tym, co Francuzi lubią najbardziej. Od najmłodszych lat Kate Betts chciała być zagraniczną korespondentką poważanej gazety. Po skończeniu Princeton wyjechała do Paryża, gdzie postanowiła opanować francuski slang, styl i savoir-vivre oraz znaleźć pracę, która dałaby jej powód do pozostania dłużej nad Sekwaną. Gotowość do podjęcia każdego wyzwania opłaciła się: relacje z nieustraszonych wypraw w głąb la France profonde - prawdziwej Francji - przykuły uwagę Johna Fairchilda, arbitra stylu i nieprzewidywalnego wydawcy Women`s Wear Daily - biblii mody. W nagrodę za wysiłek wprowadził Kate Betts na paryskie salony. Była jedną z niewielu, którym pozwalał usiąść obok siebie w pierwszym rzędzie na pokazach nowych kolekcji i z którymi oglądał ekskluzywne projekty wychodzące z pracowni bogów francuskiej mody.
Wciągające wspomnienia Kate Betts o Francji - paryskich klubach nocnych lat 80., polach lawendy w Prowansji, wielkich pokazach na dziedzińcu Cour Carrée w Luwrze - magicznie przywołują ten moment w życiu, gdy młoda kobieta odkrywa, co jest jej przeznaczeniem.
Jest w tej niezwykłej książce takie piękne zdanie: Bohater podjął decyzję, by nie odwracać wzroku od śmierci. To zdanie i ta książka są drogowskazem dla wszystkich, którzy znaleźli się w ekstremalnej życiowej sytuacji, a przy tym piękną opowieścią o miłości małżeńskiej w czasie największej próby - śmiertelnej choroby. [Jerzy Stuhr]
Szczera, wzruszająca historia wybitnego lekarza, który stanął twarzą w twarz ze śmiercią. Zapis determinacji i świadectwo walki. [Rzeczpospolita]
Paul Kalanithi pisze do ostatniej chwili. Dzieląc się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami, jednocześnie jest przykładem niezwykle silnego człowieka, do końca oddanego rodzinie i przyjaciołom. Takie historie pomagają docenić wartość życia. - [Newsweek]
WYKONAWCY:
Czyta Radosław Krzyżowski.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Paul Kalanithi ; [przełożył Łukasz Małecki ; przedmowa Abraham Verghese].
Relacja Christine jest wstrząsająca. Pokazuje jak od eksperymentowania z miękkimi narkotykami przechodzi się do najtwardszych. Jak łatwo jest ugrzęznąć w nałogu i jak trudno się z niego wyrwać. Do czego zdolni są ludzie uzależnieni od narkotyku, aby zdobyć pieniądze na kolejną "działkę".
Problem narkomanii jest ciągle aktualny, a mitem jest, że narkomanami mogą zostać tylko ludzie z rodzin patologicznych. Według badań przeprowadzonych przez CBOS ponad połowa uzależnionych pochodzi z tzw. dobrych domów.
WYKONAWCY:
Czyta Aleksandra Tomaś.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Christiane F. ; z zapisu magnetofonowego podali do dr. Kai Hermann i Horst Rieck ; przełożył Ryszard Turczyn.
Zamykający autobiograficzną trylogię Stanisława Grzesiuka tom Na marginesie życia, kontynuacja znakomicie przyjętych Boso, ale w ostrogach oraz Pięciu lat kacetu, został wydany już po śmierci autora, który w ostatnim tomie opowiada o zmaganiu z ciężką chorobą - gruźlicą, leczeniu i związanych z tym pobytach w szpitalach i w sanatoriach. Pomimo trudów z tym związanych, kolejnych operacji, kiepskich rokowaniach lekarzy Na marginesie życia to tchnąca optymizmem i życiową energią opowieść, pozostająca w duchu wcześniejszych publikacji Grzesiuka. Tu także usłyszymy jego niepowtarzalny język, charakterystyczne dla warszawskiego Czerniakowa konstrukcje wypowiedzi, właściwy autorowi humor i dystans do przeciwności losu. Również ta część cyklu została w wersji audio znakomicie zinterpretowana przez Arkadiusza Bazaka.
WYKONAWCY:
Czyta Arkadiusz Bazak.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Stanowi część autobiografii Stanisława Grzesiuka. Oznaczenia odpowiedzialności: Stanisław Grzesiuk.
Miał zaledwie dwadzieścia dwa lata, gdy w 1940 roku trafił do obozu. Przesiedział tam pięć lat. Był dzieckiem warszawskiej ulicy, cwaniakiem, od najmłodszych lat zahartowanym w bójkach, obadarzonym dużym sprytem i humorem. Był twardy, postanowił, że się nie da - i udało mu się. Przeżył, choć wrócił z gruźlicą i zmarł na nią w 1963 roku. Obozowe przeżycia opisał w książce Pięć lat kacetu i od razu stał się sławny. Wszyscy orzekli, że to wielki samorodny talent. Miał wówczas lat czterdzieści. Wysoki, mocno zbudowany, lekko pochylony do przodu, jakby szykował się do skoku, z zadziornym spojrzeniem - po prostu kozak. Tam "na dole", na "Czerniakowie" - jak sam mówił - tylko kozaki się liczyły. Zarabiał piosenkami warszawskiej ulicy, stał się modny, ludzie chętnie go słuchali. W 1959 roku napisał książkę o latach swego dzieciństwa i młodości Boso, ale w ostrogach. "Wiesz, jaki jestem - mówił o sobie - boso, ale w ostrogach". Przywolał w niej świat przedwojennej Warszawy, ukazał historię obyczaju z przedmieścia, namalował barwne postaci swojej grandy, w której "kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się wolno"...
Tom 2
Pięć lat kacetu
"Kiedy mówię, że w obozach starano się wszystkimi możliwymi sposobami zabić w człowieku uczucia, upodlić go, zrobić z niego nieboszczyka już za życia, to myślę, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi. Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy"
Tom 3
Na marginesie życia
Książka ta zamyka cały cykl autobiograficzny Stanisława Grzesiuka. Jest to dramatyczna relacja zmagania się autora z gruźlicą.
Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki. Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Komentuje sytuację w kraju (także tę po "dobrej zmianie"). Pewne historie, które czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie - jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos, i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne. Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety. Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno.
WYKONAWCY:
Czyta Joanna Gajór.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Prószyński Media, 2016. Oznaczenia odpowiedzialności: Maria Czubaszek.
Druga część autobiografii Grzesiuka. Losy autora podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen, Dachau i Gusen. Opowieść o tym jak szkoła życia, cwaniactwo i doświadczenia z warszawskiego Czerniakowa pomogły mu przetrwać i przeżyć krytyczne chwile. Nagranie w znakomitej interpretacji Arkadiusza Bazaka.
Gdy mówię, że w obozie zagłuszano w ludziach uczucia, myślę o tym, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi. Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy. W każdej chwili człowiek mógł być zabity... Silniejszy uderzał słabszego, odpychał go, zabierał to co jemu było potrzebne.
WYKONAWCY:
Czyta Arkadiusz Bazak.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Stanowi część autobiografii Stanisława Grzesiuka. Oznaczenia odpowiedzialności: Stanisław Grzesiuk.
Miał zaledwie dwadzieścia dwa lata, gdy w 1940 roku trafił do obozu. Przesiedział tam pięć lat. Był dzieckiem warszawskiej ulicy, cwaniakiem, od najmłodszych lat zahartowanym w bójkach, obadarzonym dużym sprytem i humorem. Był twardy, postanowił, że się nie da - i udało mu się. Przeżył, choć wrócił z gruźlicą i zmarł na nią w 1963 roku. Obozowe przeżycia opisał w książce Pięć lat kacetu i od razu stał się sławny. Wszyscy orzekli, że to wielki samorodny talent. Miał wówczas lat czterdzieści. Wysoki, mocno zbudowany, lekko pochylony do przodu, jakby szykował się do skoku, z zadziornym spojrzeniem - po prostu kozak. Tam "na dole", na "Czerniakowie" - jak sam mówił - tylko kozaki się liczyły. Zarabiał piosenkami warszawskiej ulicy, stał się modny, ludzie chętnie go słuchali. W 1959 roku napisał książkę o latach swego dzieciństwa i młodości Boso, ale w ostrogach. "Wiesz, jaki jestem - mówił o sobie - boso, ale w ostrogach". Przywolał w niej świat przedwojennej Warszawy, ukazał historię obyczaju z przedmieścia, namalował barwne postaci swojej grandy, w której "kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się wolno"...
Tom 2
Pięć lat kacetu
"Kiedy mówię, że w obozach starano się wszystkimi możliwymi sposobami zabić w człowieku uczucia, upodlić go, zrobić z niego nieboszczyka już za życia, to myślę, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi. Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy"
Tom 3
Na marginesie życia
Książka ta zamyka cały cykl autobiograficzny Stanisława Grzesiuka. Jest to dramatyczna relacja zmagania się autora z gruźlicą.