Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości...
Zobacz, zobacz, co zrobiłam, Ojca, matkę dziś zabiłam. Siekierą, siekierą łup, Przy trupie leży trup.
Pewnego sierpniowego dnia 1892 roku w Fall River w stanie Massachusetts w domu zamożnej i szanowanej rodziny Bordenów dochodzi do brutalnego morderstwa. Ofiarami są ojciec i macocha trzydziestodwuletniej Lizzie, która w czasie ataku najpewniej przebywała w domu. Kobieta szybko staje się główną podejrzaną. Czy rzeczywiście była zdolna zabić najbliższych? Do dziś nie wiadomo. Ani śledztwo, ani głośny proces sądowy, którym przez parę tygodni żyła niemal cała Ameryka, nie rozstrzygnęły sprawy. Po zwolnieniu z aresztu Lizzie przez trzydzieści pięć lat nadal mieszkała w rodzinnym miasteczku, niezrażona niechęcią sąsiadów i plotkami na swój temat. Każda z relacji o tamtych wydarzeniach prowadzi coraz głębiej w mrok życia rodziny Bordenów i ich skomplikowanych uczuciowych relacji.
Historia tej zbrodni do dziś nie przestaje fascynować - w 2018 roku stała się podstawą filmu fabularnego Lizzie z Chloë Sevigny i Kristen Stewart w rolach głównych.
WYKONAWCY:
Czytają Marta Wągrocka, Andrzej Hausner.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2018. Oznaczenia odpowiedzialności: Sarah Schmidt ; przełożyła Dobromiła Jankowska.
Jedyny taki przewodnik po modzie, Paryżu i tym, co Francuzi lubią najbardziej. Od najmłodszych lat Kate Betts chciała być zagraniczną korespondentką poważanej gazety. Po skończeniu Princeton wyjechała do Paryża, gdzie postanowiła opanować francuski slang, styl i savoir-vivre oraz znaleźć pracę, która dałaby jej powód do pozostania dłużej nad Sekwaną. Gotowość do podjęcia każdego wyzwania opłaciła się: relacje z nieustraszonych wypraw w głąb la France profonde - prawdziwej Francji - przykuły uwagę Johna Fairchilda, arbitra stylu i nieprzewidywalnego wydawcy Women`s Wear Daily - biblii mody. W nagrodę za wysiłek wprowadził Kate Betts na paryskie salony. Była jedną z niewielu, którym pozwalał usiąść obok siebie w pierwszym rzędzie na pokazach nowych kolekcji i z którymi oglądał ekskluzywne projekty wychodzące z pracowni bogów francuskiej mody.
Wciągające wspomnienia Kate Betts o Francji - paryskich klubach nocnych lat 80., polach lawendy w Prowansji, wielkich pokazach na dziedzińcu Cour Carrée w Luwrze - magicznie przywołują ten moment w życiu, gdy młoda kobieta odkrywa, co jest jej przeznaczeniem.
Wydanie na podstawie edycji książkowej: wydanie 4 w tym tłumaczeniu, Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2018. Oznaczenia odpowiedzialności: Louisa May [>>] Alcott ; przełożyła Ludmiła Melchior-Yahil.
Pierwsza część nowej serii szpiegowsko-kryminalnej w formie słuchowiska!
W Pakistanie zostaje porwany przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza supertajna jednostka Agencji Wywiadu, znana jako Sekcja. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych państw, i staje się pretekstem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce. Pod kierunkiem ekscentrycznego Romana członkowie Sekcji, czyli Monika, Dima oraz byli pracownicy Wydziału Q, Ela i Witek, z narażeniem życia próbują zdemaskować zdrajcę działającego w szeregach polskiego wywiadu. Rozwiązanie szpiegowskiej zagadki wymaga podróży do Grecji, Rosji, Pakistanu i RPA.
Rok 1843 - Grace Marks zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Odsiadując wyrok dożywocia, twierdzi, iż całkowicie utraciła pamięć.
Niektórzy uważając, że Grace jest niewinna angażują do pomocy dobrze się zapowiadającego specjalistę od chorób umysłowych. Mężczyzna wysłuchuje historii Grace, zbliżając ją coraz bardziej do dnia, którego ona nie pamięta.
Jakie wspomnienia uda mu się odblokować? Czy Grace naprawdę zabiła?
Margaret Atwood stworzyła - na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku - niezwykle urzekającą, wstrząsającą i niepokojącą opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy.
Na podstawie powieści powstał znakomity miniserial CBC i Netflix, w Polsce do obejrzenia na Netflix.
WYKONAWCY:
Czyta Anna Dereszowska.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Na opakowaniu: Prószyński i S-ka. Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Prószyński Media, 2017. Oznaczenia odpowiedzialności: Margaret [>>] Atwood ; przełożyła: Aldona Możdżyńska.
Wesoły Ryjek ma mamę, tatę, żółwia przytulankę, ogonek, no i ryjek - wesoły. Wesoły Ryjek odkrywa świat i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy - jak to się dzieje, że zegar chodzi, co tak naprawdę stuka za oknem, jak się buduje szałas, jak się kończą podróże w nieznane, co tak naprawdę można ulepić z plasteliny... Z pewnością każdy przedszkolak chętnie zaprzyjaźni się z Wesołym Ryjkiem!
Wesoły Ryjek zachwyca się światem. Dziwi się temu, że pada śnieg i że czas może różnie płynąć. Poznaje bliższe i dalsze nieznane, umie cieszyć się zniszczonym prezentem i lepi z plasteliny żółwio-ciężarówkę. Niby nic, a przecież, kiedy czytamy o jego przygodach, świat wokół staje się bardziej przyjazny, Wesołego Ryjka po prostu nie da się nie polubić! Zofia Stanecka, pisarka.
Wesoły Ryjek powraca
Do lektury książek o radosnym prosiaczku zapraszamy wszystkich: MAMY, TATUSIÓW, a przede wszystkim DZIECI. Wesoły Ryjek jest niezawodnym lekarstwem na smutki!
Wesoły Ryjek i wynalazki
Pewnego razu, gdy siedziałem w pracy przy komputerze, przez ekran przebiegł mi ktoś niewielki i różowy. Zanim zdążyłem się zdziwić, zniknął. "Chyba mi się zdawało" - pomyślałem, ale ten ktoś znów pojawił się na ekranie. Był niewielki, różowy i uśmiechnięty. Prosiaczek! - Dzień dobry - powiedział i ukłonił się grzecznie - nazywam się Wesoły Ryjek... - Zaczekaj, zaczekaj! - zawołałem, bo Wesoły Ryjek znów zaczął dokądś pędzić w podskokach. - Opowiedz mi, proszę, coś o sobie. I tak się zaczęło. Wesoły Ryjek opowiedział mi, co mu się tego dnia przydarzyło. Teraz wpada od czasu do czasu i za każdym razem coś opowiada, a ja wszystko zapisuję. Gdy tych opowieści zbierze się trochę, powstaje książeczka - taka jak ta, którą trzymasz w ręku. Wesoły Ryjek odwiedził też panią Agnieszkę Żelewską, która umie pięknie rysować. To dzięki niej w książeczkach są nie tylko literki, ale i kolorowe portrety Ryjka i całej jego rodziny. [Wojciech Widłak]
Wesoły Ryjek i zima
Co wspólnego ma żona ze śniegiem? Czy warto wyjechać na narty, jeśli się potem na nich w ogóle nie jeździ? Czy bilet dla słonia może zastąpić bilet dla żółwia? Wesoły Ryjek budzi się co rano z kolejnym pytaniem. I co wieczór uczy się czegoś nowego. A my z nim. Ja na przykład nauczyłam się, że przebywanie w towarzystwie Wesołego Ryjka może zmienić humor - z takiego sobie na bardzo dobry! Oraz, że te zimowe historie czytane w środku lat są równie zabawne, ciepłe i mądre, jak czytane zimą, wiosną i jesienią. [Roksana Jędrzejewska-Wróbel]
Wesoły Ryjek i lato
W świat Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś wyruszyliśmy z moim żółwiem w świat. Tak w każdym razie rano, zaraz po śniadaniu, powiedziałem mamie. - Mamo! - zawołałem. - Ruszamy w świat. Mama spojrzała na mnie, ale nic nie powiedziała, więc na wszelki wypadek dodałem: - To znaczy, ja ruszam i mój żółw przytulanka rusza. Ty, mamo, chyba nie ruszasz, co? Mama przez chwilę się zastanawiała, a potem odpowiedziała: - Chyba nie, Ryjku. Tylko tak sobie myślę, czy aby jesteś dobrze przygotowany na taką daleką wyprawę. fragment tekstu
Wesoły Ryjek i jesień
Pewnego razu siedziałem sobie pzred domem i patrzyłem na różnokolorowe liście, gdy nagle pojawiło się przede mną coś różowego. Na pewno nie był to liść. Wesoły Ryjek! - Tak sobie myślę, że to niesprawiedliwe! - powiedział zamiast zwykłego "dzień dobry". - I mój żółw tak myśli. - Ale co takiego, Ryjku? - zapytałem. - Jak to co? - zdziwił się Wesoły Ryjek. - Nie powiedziałem? No to, że najczęściej opowiada się o lecie albo o zimie. O jesieni prawie wcale. A jesień jest bardzo ważna. Bardzo. -Bardzo? - zapytałem. - Dlaczego? - Po pierwsze, dlatego, że zawsze jest mięzy latem a zimą - wyjaśnił Wesoły Ryjek. - A po drugie, dlatego że jesienią rosną grzyby, a bez grzybów, a właściwie bez sosu grzybowego, pewnie by mnie w ogóle nie było. Chce pan? To panu opowiem... Oczywiście, że chaciałem! Wesoły Ryjek zaczął opowiadać, ja wszystko zapisałem, no i stąd włąśnie wzięła się ta książeczka. [Wojciech Widłak] Wesoły Ryjek odwiedził też panią Agnieszkę Żelewską, która umie pięknie rysować. To dzięki niej w książeczkach są
Dziewczyna, chłopak, jego matka i kłamstwo, które zniszczy im życie. Ten thriller psychologiczny nie pozwala zasnąć!
ONA, Laura ma wszystko: karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną. Ale najważniejszy jest dla niej ON - ukochany syn, Daniel, który nigdy nie sprawiał problemów. Do czasu, gdy w jego życiu pojawia się TA DZIEWCZYNA. Cherry jest śliczna i inteligentna, jednak wyraźnie coś ukrywa. Czy dziewczynie chodzi o Daniela, czy o życie, które prowadzi? Jeśli o to drugie, jego matka będzie miała dla niej złą wiadomość.
WYKONAWCY:
Czyta Ewa Abart.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2018. Oznaczenia odpowiedzialności: Michelle Frances ; [przełożył Paweł Lipszyc].